Przyjęło się, że ciąża u kobiety pozostaje stanem błogosławionym, jednak każda świadoma kobieta przede wszystkim w tym okresie, powinna maksymalnie dbać zarówno o rozwijające się w jej wnętrzu maleństwo, jak i o samą siebie. Wszystkie badania w stomatologii wskazują bowiem na to, że stan jamy ustnej kobiety ciężarnej ma ogromny wpływ nie tylko na sam ogólny przebieg ciąży, ale również czas porodu, jak i wpływać może nawet znacząco na niską wagę urodzeniową maluszka.

Wielu stomatologów, obserwując obecny rynek i prowadząc badania wśród swoich pacjentek jednoznacznie stwierdza, że wiele kobiet ciężarnych bagatelizuje dbałość o higienę jamy ustnej i najzwyczajniej w świecie unika dentysty, tłumacząc się szkodliwością leczenia w znieczuleniu. Panie jednak często zapominają o tym, że dziecko rozwijające się w ich brzuchu potrzebuje mnóstwo cennych składników odżywczych, a kobiece zęby narażone właśnie na takie „wyciąganie” tych wartości odżywczych, są bardzo podatne na rozwój próchnicy i nie tylko.

Warto więc regularnie odwiedzać stomatologa nie tylko przed, w trakcie ciąży, jak i po urodzeniu dziecka. Wszystko po to, by móc możliwie jak najdłużej cieszyć się pięknymi, zdrowymi zębami i pełnym uśmiechem. To przecież tak ważne dla ogólnego dobrego zdrowia i samopoczucia kobiecego. Przy tym jednak istotne staje się również to, by własnemu dziecku, już od pierwszych dni jego życia, dawać najlepszy przykład z możliwych. Bo o zdrowie, także w obrębie własnej jamy ustnej, dbać należy każdego dnia. Bez wyjątku.