Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że paniczny strach przed wizytą u stomatologa ma swoją nazwę. To nic innego, jak dentofobia. Warto wiedzieć więc, że zbyt długie, wieloletnie czasem zwlekanie z wizytą u stomatologa, może nieść za sobą same niekorzystne konsekwencje. Warto więc już od najmłodszych lat życia kształtować zdrowe nawyki – jest to szczególnie ważne u dzieci. Dlatego też ważną rolę odgrywa zachowanie rodzica. Musimy uważać na to, by nie przekładać swojego zdenerwowania na sytuację w domu, zaistniałą przed wizytą z dzieckiem u dentysty. Tak, by maksymalnie chronić naszego potomka przed pojawieniem się pierwszych objawów dentofobii.

O czym należy pamiętać, przygotowując dziecko (i przy okazji również siebie), do wizyty u stomatologa? Przede wszystkim nie należy mówić, że cokolwiek miałoby dziecko boleć. Najlepiej, by słowo „ból” nie pojawiało się w ogóle. Bo w czasach, gdy można poprosić o sporą dawkę znieczulenia, nawet najpoważniejsze zabiegi z dziedziny chirurgii szczękowej przeprowadzane są w możliwie najbardziej komfortowych warunkach dla pacjenta.

Własne dziecko warto przygotowywać do regularnego odwiedzania gabinetu stomatologicznego już od najmłodszych lat. Pierwsza wizyta odbyć się powinna najlepiej już przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. A wybierając stomatologa warto postawić przede wszystkim na specjalistę doświadczonego w leczeniu zębów u najmłodszych dzieci. To on bowiem ma wieloletnią praktykę i wiedzę oraz absolutnie bezcenną intuicję, dzięki której możliwe będzie przeprowadzenie wizyty w sposób jak najbardziej przyjazny dziecku.