W nowocześnie wyposażonych gabinetach stomatologicznym zyskujemy dziś dostęp do naprawdę innowacyjnych rozwiązań. Dlatego też warto wiedzieć, jakie rodzaje wypełnień są dziś oferowane – by móc wybrać najlepiej. Zacznijmy od wymienienia tych najczęściej wybieranych. A będą to: porcelana, złoto, amalgamat, żywica kompozytowa. Czym one się różnią? Bo to, że grunt to właściwie wykonane wypełnienie zęba, nie trzeba przekonywać dziś raczej nikogo.

Wśród najbardziej popularnych rodzajów wypełnień dominują kompozyty. Tworzy je mieszanka tworzyw sztucznych, odznaczających się nieprzeciętną trwałością. Wysoka estetyka takiego rozwiązania, w połączeniu z dodatkową najmniejszą inwazyjnością z możliwych, dopełniają całości przemyślanego i najlepszego wyboru z możliwych.

Glasjonomery – to kolejny rodzaj wypełnień zębowych, które charakteryzują się bardzo dobrą łącznością ze szkliwem i zębiną. Dzięki temu, że uwalniają długotrwale jony fluorkowe, świetnie sprawdzają się jako materiał zapobiegający i znacznie hamujący rozwój próchnicy. Ich wykorzystanie zaleca się jednak jedynie do zębów mlecznych – wszystko ze względu na dość dużą ich kruchliwość.

Wypełnienia amalgamatowe są zaliczane dziś już raczej do tych niechętnie wybieranych. Dlaczego? Przypominają raczej niegdysiejsze czasy, w których ciemne plomby były standardem. Dziś raczej decydujemy się na ich jasny odpowiednik – dużo lepszy jakościowo zresztą.

I jeszcze słów parę o wypełnieniach złotych. Tu liczy się przede wszystkim ich niewiarygodna trwałość – w nienaruszonej formie przetrwać mogą nawet 20 lat.