W społeczeństwie przyjęło się, że złamana korona zęba czy większe jego ukruszenie skutkować musi koniecznością usunięcia całego zęba. Nic jednak bardziej mylnego. Dzięki możliwościom nowoczesnej stomatologii, dziś wszelkie ukruszenia można odbudować naprawdę na wiele sposobów. A choć o szczegóły z pewnością warto zapytać własnego  dentysty, warto też wiedzieć co nieco o tych sposobach tak dość… ogólnie.

Uszkodzona korona zębowa pojawia się najczęściej na skutek długotrwałej ingerencji próchnicy. Ta bowiem z czasem atakuje także szkliwo, a następnie tkanki zębowe. W ten sposób nawet niewielki uraz może skutkować późniejszym złamaniem czy ukruszeniem.  Oczywiście sposoby na radzenie sobie z nimi stomatolog może mieć przeróżne. Ostateczny wybór będzie w dużej mierze zależny od zasobności portfela pacjenta. Nie oszukujmy się bowiem – nie każdego będzie stać na licówki, a większość jednak wybierze skuteczne i całkowicie bezpieczne, a do tego też bardzo trwałe – światło utwardzalne wypełnienie kompozytowe. Wybierając licówki jednak, mimo dużo większych kosztów, pacjenci zyskują dostęp do najbardziej estetycznych rozwiązań, powiązanych również z dużą trwałością.

W przypadku zaś, gdy korona zębowa jest całkowicie złamana, przystąpić należy do leczenia kanałowego. To poprzedzać będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Kolejno stomatolog przygotuje i zamocuje specjalny wkład koronowo – korzeniowy. I dopiero na nim montowana będzie sztuczna korona – a tę najczęściej wykonuje się dziś z porcelany. Takie rozwiązanie warto wybrać!